Czy wiesz, że...
Czy wiesz, że aby zachować zdrowie w okresie jesienno-zimowym najlepiej obniżyć temperaturę do 20-21℃.
Ekspert prof. Bolesław Samoliński, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego oraz Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM, informuje, że błona śluzowa, czyli warstwa ochronna dróg oddechowych, jest wrażliwa na poziom wilgotności w pomieszczeniach. Niska wilgotność, czyli poniżej 40%, powoduje, że błona wysycha i pojawia się drapanie w gardle, katar, zatkany nos. Ostatecznie to może doprowadzić do chorób dróg oddechowych i obrzęku śluzówki co utrudnia oddychanie.
Czy wiesz, że codziennie każdy Polak emituje do atmosfery 24 kg CO2, a każdego tygodnia jest to 168 kg CO2, co jest równe rocznej emisji statystycznego obywatela Etiopii.
Dlatego zaleca się wszystkim obniżenie temperatury w pomieszczeniu zwiększając szansę zarówno na poprawę stanu powietrza atmosferycznego jak i na obniżenie umieralności w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza. Obecnie z tego powodu umiera 45 tys. osób rocznie. Należy pamiętać, że również podczas spalania paliwa powstaje emisja pyłów, benzo(a)pirenu i innych szkodliwych substancji dla naszego zdrowia będące przyczyną licznych chorób cywilizacyjnych.
Czy wiesz, że obecny poziom emisji zanieczyszczeń pochodzące ze spalania paliwa powoduje zmiany klimatyczne, co w konsekwencji szkodzi ludziom i planecie.
W 2021 r. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował Szósty Raport Oceniający Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Publikację przygotowało 234 autorów i autorek z 66 krajów, którzy otrzymali łącznie ponad 78 tysięcy komentarzy recenzentów. Raport był poddany dokładnej analizie przez przedstawicieli rządu wraz z autorami. Raport potwierdza m.in. wpływ działalności człowieka na ocieplanie się planety. Klimat ogrzewa się w tempie niespotykanym od co najmniej ostatnich 2000 lat. Od 40 lat natomiast każda dekada jest cieplejsza od poprzedniej. Naukowcy podkreślają, że ograniczenie emisji wszystkich gazów cieplarnianych jest obecnie koniecznością.
źródło: https://20stopni.pl/